Aká choroba je neuronálna ceroidná lipofuscinóza?

Zodpovedané
9. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom choroby s názvom neuronálna ceroidná lipofuscinóza.

Čo obnáša táto choroba a ako sa pri nej postupuje?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

s týmto termínom sa stretávam teraz po 1x, preto by som vedela povedať iba to, čo si prečítam v literatúre, žiadne osobné skúsenosti nemám.

Ide o skupinu ochorení, ktoré predstavujú geneticky podmienené neurodegeneratívnych ochorenia s klinickými prejavmi prevažne v detskom veku. Neurodegeneratívne znamená, že postihuje nervové bunky.

Medzi najčastejšie klinické prejavy týchto ochorení patria poruchy vývoja, v zmysle neurologické ho a psychomotorického regresu, epileptické záchvaty a poruchy zraku. Môže byť prítomné aj postihnutie niektorých vnútorných orgánov.

Je viacero pod typov tohto ochorenia a je veľa možností ako sa môže vyvíjať. Viac Vám ja bohužiaľ povedať neviem.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas