Aká je predpokladaná doba infekčnosti deti, keď začínajú byť v škôlke choré?

Zodpovedané
31. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom infekčnosti deti.

Aká je predpokladaná doba infekčnosti deti, keď začínajú byť v škôlke choré?

Dá sa to odhadnúť?

Je dieťa infekčné celý čas, keď kašle a soplí?

Kedy je možné stretnúť sa s inými deťmi individuálne a kedy kolektívne?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je rozdiel medzi stretaním sa v kolektíve a individuálne. Teda je v tom, že keď sa stretnete individuálne teoreticky viete možno lepšie dohliadnuť na to, aby deti k sebe nešli. Ale prakticky sa to asi u škôlkarov nedá. Ako im vysvetlíte, že sa síce stretli ale nemôžu sa spolu hrať? Ťažko.

Väčšina ochorení sa prenáša kvapôčkovou infekciou - pri kašli, sopli, ale aj pri rozprávaní , kýchaní, či jedení z jednej misky, či pitie z pohárika, či žužlanie rovnakých hračiek.

Infekčnosť je veľmi individuálne podľa druhu vírusu. Väčšinou sa dá držať pravidla, že ak dieťa nemá už príznaky 3 dni, nemalo by byť infekčné.

To však neznamená, že je ideálne dať ho hneď do kolektívu. Ak máte možnosť (babky) tak ideálne 7 dní po prekonaní infekcie by do kolektívu ísť nemuselo - je to kvôli tomu, že po každom ochorení je vlastná imunita dieťatka oslabená a keď sa zaradí do kolektívu, kde povedzme si ako to je, nie vždy sú zdravé deti, tak sa ochorenie naňho ľahšie "prenesie".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas