Aká má byť reč dieťaťa v 8. mesiaci?

Zodpovedané
3. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na blabotanie 8 mesačného dieťaťa. Pred pár dňami dcéra ukončila 7. mesiac a stále sa nedopracovala ku bebebe, mamama.

Počas dňa, keď sa hrá s hračkou tak výska a píska. Niekedy sa len potichu hrá a vidím, že je zameraná na nejakú časť hračky, ucho, nohu, ruku a obzerá si ju a prípadne ožužláva.

Čo sa týka plazenia, tak k tomu sa postupne prepracováva. Stavia sa na štyri a húpe sa. Inak sa aj smeje, keď sa jej schovám a potom hráme kukuk.

Neočakávam, že bude presne podľa tabuliek a ani to nechcem. Je to naše prvé dieťa a bojím sa, či je všetko v poriadku.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tabuľkovo 7 - 8 mesačné dieťa vyslovuje už slabiky, ktoré v 9. mesiaci zdvojuje (vytvára slová ako mama).

Ale píšete správne, netreba sa v kontexte ostatného vývoja znepokojovať a riešiť všetko tabuľkovo. Ostatné známky PM vývoja má dcérka úplne bežné, takže ľahké omeškanie bľabotania by som v tomto prípade určite nehodnotila hneď ako niečo zlé.

Otázne je, či dcérka dobre počuje - či reaguje na meno a Vami vydávané pokyny. Ak áno, dajte jej len čas a netrápte sa. Ak nie, treba ísť na ORL vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas