Aké červené škvrny má moja 14 mesačná dcérka na chrbátiku?

Zodpovedané
12. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 14 mesačnej dojčenej dcérky. Včera a ani dnes nejedla nič nové. Na škvrnách nie sú ani vyrážky, nesvrbí ju to a ani to nevystupuje do priestoru.

Včera som si tieto škvrny všimla, zmizli a dnes ráno sa objavili znova.

O aký problém ide?

Ďakujem

Dobrý deň,

mohlo by sa jednať o urtiku (ľudovo žihľavka - pretože lézie na koži vyzerajú akoby popŕhlené od pŕhľavy/žihľavy).

Pre urtiku sú typické prominujúce akoby popŕhlené začervenalé miesta, ktoré sa na koži objavia a potom spontánne zmiznú. Znova sa môžu objaviť na inej časti tela a zmiznúť. A znova a znova.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu väčšinou ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave, alergia.

Pri škriabaní je potrebné dávať antihistaminiká. Môžete lokálne Fenistil gél (chladný) na kožu ale aj perorálne napr. Zodac 2x5 kvapiek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas