Aké je najdlhšie možné časové rozpätie medzi podaním druhej a tretej dávky vakcíny Hexacima a Prevenar 13?

Zodpovedané
16. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania.

Aké je najdlhšie možné časové rozpätie medzi podaním druhej a tretej dávky vakcíny Hexacima a Prevenar 13?

Je v prípade výraznejšieho prekročenia tohto časového rozpätia z objektívnych dôvodov potrebné opakovať všetky tri dávky oboch vakcín, alebo stačí podať už len 3. dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozostup je určený doporučované na 6 mesiacov. Čo sa týka dlhšieho rozostupu, tretia dávka sa môže podať neskôr. Nemusí sa očkovať od začiatku.

Čo dlhší odklad spôsobí? Dieťa nie je úplne chránené pre nízku hladinu protilátok, je to v období, kedy je ešte značne zraniteľné infekciami (dojčenský a batoľový vek), pretože tretia dávka vytvára mohutný vzostup ochranných protilátok.

Vo Vašom prípade je teda vhodné čím skôr podať 1 dávku hexavakcíny a 1 dávku Prevenaru. Tým pádom dieťatko bude v plnom rozsahu chránené (to zvýšené riziko už tým pádom bude mať za sebou lebo sa protilátky vytvoria).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas