Aké pľuzgieriky má môj synček na tváričke, rukách a na hrudi?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

synčekovi sa vyhodili vyrážky, resp. pľuzgieriky na tváričke (na líčkach a miestami na čele), na rukách (dlaniach zvrchu), miestami na hrudi. Ma to druhý deň a niekedy mu to zmizne a znova sa mu to objaví. Myslela som či to nemá z jedla, ale večer pred spaním to nemal. Dnes ráno som mu to opäť objavilo.

O aký problém môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o urtiku - žihľavku.

Pre urtiku sú typické prominujúce ako keby popŕhlené začervenalé miesta, ktoré sa na koži objavia a potom spontánne zmiznú. Znova sa môžo objaviť na inej časti tela a zmiznúť. A znova a znova.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Pri škriabaní a nepokoji dieťaťa je potrebné dávať antihistaminiká. Môžete lokálne Fenistil gél (chladný) na kožu ale aj kvapky na predpis (Fenistil).

Inak by stav mal odznieť v priebeh pár týždňov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas