Aké príkrmy môže jesť 6 mesačné plne dojčené dieťa?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom príkrmov pre 6 mesačnú dcérku, ktorá je plne dojčená. Začala som s mrkvou a po 5. dňoch so pridala batat, potom brokolicu.

Kedy môžme prejsť na ovocie?

Akú zeleninu jem mám ešte pridať?

Mám dávku každým dňom zvyšovať?

Kedy môžem pridať mäsko a zaviesť lepok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zeleninu môžete postupne všetku - špenát, karfiol, zeler, hrášok (mixovaný samozrejme).

Podať mäso už môžete, ovocie až po mäse (z ovocie začať jablkom bez šupky, potom hruška, banán, slivka, marhuľa..).

Medzitým určite aj lepok. Po ukončenom 6. mesiaci dajte lyžicu detskej krupice/bezvaječných cestovín/nadrvený rožtek do polievočky.

Dávky zvyšovať? Uvidíte koľko Vám dcérka bude chcieť papať, deťom sa väčšinou obdobie príkrmov "moc nevidí". Sú to pre ne nové chute a často viac skončí na tanieri (v tom lepšom prípade; v tom horšom na tričku dcérky a Vás 🙂) ako v brušku dieťatka. Takže uvidíte.

Vôbec si nerobte starosti množstvami, ono to všetko potrebuje čas. Dôležité je, aby zo všetkého trošku aspoň ochutnala, aby sa vystavila týmto potravinám.

Práve som odpovedala na podobnú otázku tu: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

A na tejto stránke máte pekné odporúčania, keď bude dcérka spinkať, odporúčam si prečítať: https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/a....

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas