Aké si príznaky pri prerezávaní zúbkov?

Zodpovedané
10. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom príznakov pri prerezávaní zúbkov. Mám takmer 5 mesačného chlapca. Včera poobede bol taký plačlivý, päsť mal celú v ústach. Viem, že je normálne, že všetko skúša testovať ústami. V noci mrnkal, mysleli sme, že má soplíky, ale dýchanie mal čisté.

Nemohli to byť zatekajúce sliny?

Mal teplotu niečo nad 38 °C. Dala som mu čipok. Nie som si vedomá, že by mal byť nejako prechladnutý, nebol dôvod.

Môžu sa mu prerezávať zúbky?

Druhý náš problém je spánok.

Koľko má spať 5 mesačné dieťa?

Lebo náš rád spí. Potiahne až do rána aj do 10. hodiny. Cez deň má zopár krátkych spánkov 20 - 40 minút a jeden dlhší, taký 1,5- 2 hodiny. Večer potom zaspí však až po 22.hodine.

Mám ho ráno skôr budiť?

Od zmeny času si to celé nejako poprehadzoval.

A ešte by som sa chcela poradiť ohľadom preočkovania.

Ako je to s druhým preočkovaním?

Mal aj očkovanie proti rotavírusom Rotarix.

Budeme musieť počkať kým nebude mať problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vami popisované príznaky sedia na prerezávanie chrupu.

Čo sa týka spánku u 5 mesačného dieťaťa, myslím, že Vás režim je v poriadku a pokiaľ synček je spokojný. Nebudila by som ho skôr, nateraz by to asi spôsobovalo skôr nespokojnosť. Má 5 mesiacov postupne prejde na 2 denné spánky a potom už bude určite zaspávať skôr aj večer /a spať do rána, nie predpoludnia/.

Preočkovanie Rotarixom sa samozrejme spraviť musí, aby bolo očkovanie plne účinné. Je ideálne to stihnúť do ukončeného 6. mesiaca. Nerozumiem otázke, či budete musieť počkať na problémy - očkovanie naopak chráni pred problémami spojenými s rotavírusovou infekciou. Očkovanie 2. dávkou hexavakcínou sa robí vo veku 5. mesiaca.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas