Aké sú príčiny vzniku petéchií?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

dcérke som pred cca mesiacom našla na ramienku 5 petéchii. Boli jemné, drobné a nevýrazné. Boli sme u lekára, ktorý spravil krvný obraz. Výsledky sú v poriadku.

Vraj dcérka prekonava nejaký vírus. Mám spozornieť, ak by sa tvorili vo väčších zhlukoch.

Dnes som jej objavila zopár nových pozdĺž nožičky.

Aké môžu byť príčiny tohto nenápadného vzniku?

Mechanickú príčinu vylučujem.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem či ide o pravé petéchie - tie priložením skla nemiznú.

hoci negujete možnú mechanickú príčinu, ale detičky majú jemnú kožičku. Môže ísť o rôzne druhy podráždenia, aj mechanické. Napríklad z pančušky, ale aj kontaktné.

Dôležité je, že nejde o petéchie, ktoré sú "strašiakom" pri meningitíde. To však dieťatko musí mať aj iné prejavy - je spavé alebo dráždené, má horúčky, je choré.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas