Aké sú výsledky z magnetickej rezonancie hypofýzy mojej dcérky?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

moja 17-ročná dcérka podstúpila magnetickú rezonanciu.

Výsledok:
Turecké sedlo má primeranú veľkosť a tvar, je bez deštrukcie. Neurohypofýza primeranej veľkosti, intenzity signálu a uloženia. Adenohypofýza je niečo vyššia, kraniokaudálne dosahuje 8 mm. V ľavej časti adenohypofýzy sa na postkontrastných dynamických sekvenciách oneskorene a slabšie sýti ložisková lézia, ktorá sa postupne dosycuje, na oneskorených skenoch je takmer izointenzívna s hypofýzou, s vyššou intenzitou signálu na periférii a diskrétne nižšou intenzitou signálu centrálne, lézia má veľkosť 7 x 5 mm (COR). Stopka hypofýzy je mierne deviovaná doprava, primeranej šírky, bez ložiskových zmien. Supra- a parasellárne bez ložiskových zmien. Optochiasmatické štruktúry sú primerane konfigurované, bez
patologických zmien.
Zobrazené časti mozgového parenchýmu s primeranou intenzitou signálu, bez ložiskových zmien. Komorový systém je širší, asymetricky širší frontálny roh pravej BK. Stredové štruktúry bez presunu.

Záver:
Mierne zväčšená adenohypofýza. Intrasellárna ložisková lézia v ľavej časti adenohypofýzy - v.s.
mikroadenóm.

Čo to znamená?

Aké sú jej výsledky?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky by mal hodnotiť lekár, ktorý vyšetrenie indikoval vzhľadom ku klinickému stavu Vašej dcérky.

Všeobecne nález našiel v oblasti hypofýzy (podmozgovej žľazy) ložisko, ktoré sa má dodiagnostikovať. Môže ísť o adenóm. To je nezhubný nádor (výrastok), ktorý ak nespôsobuje svojou veľkosťou a rastom žiadne príznaky, tak je pravdepodobne "iba vedľajší nález".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas