Aké veľké je riziko posunutia MMR očkovania?

Zodpovedané
6. nov 2021

Dobrý deň,

gynekológ ma informoval, že po MMR vakcíne vylučuje určitú dobu dieťa oslabený vírus rubeoly. Riziko vraj nie je významné, ale vzhľadom na to, že som v prvom trimestri, tak by sme chceli očkovanie odložiť o 2 mesiace.

Dieťa nechodí do veľkých kolektívov, neplánujeme cestu do zahraničia, očkovanie by vychádzalo stále v rámci očkovacieho kalendára (17. prvé dni 18. mes).

Jediná šanca nakaziť sa by bola u pediatra.

Je veľké riziko nákazy za tie dva mesiace vzhľadom na momentálnu situáciu s mumpsom/ružienkou/osýpkami v Bratislave, ak očkovanie odložíme?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

informácia priamo z vakcíny je takáto: Prenos vírusu osýpok a príušníc z očkovaných jedincov na vnímavé kontakty nebol nikdy zaznamenaný. Je známe, že dochádza k vylučovaniu vírusu ružienky a osýpok z hltana, a to po približne 7 až 28 dňoch od očkovania, pričom maximálne množstvo sa vylúči okolo 11. dňa. Nie sú však žiadne dôkazy o prenose týchto vylúčených vakcinálnych vírusov na vnímavé kontakty.

Rozumiem, že gynekológ vo Vás už "zasial zrniečko neistoty". Nie je v tehotenstve dobré robiť nič, čo by Vás malo stresovať. Takže, ak by Vás aj po prečítaní tohto odstavca malo potencionálne očkovanie dieťatka stresovať pre riziko (ktoré ale podľa údajov nie je) Vás a plodu, tak do neho nechoďte a počkajte.

Riziko momentálne nie je v okolí BA vysoké. Samozrejme v Bratislave nie sú iba Bratislaváci. Odklad očkovania býva často aj kvôli ochoreniu dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas