Aké vyšetrenia mám absolvovať so 7-týždňovou dcérkou, keď má krv v stolici a adenovírus?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

dcérka má 7 týždňov a asi pred týždňom a pol sa jej začala objavovať krv v stolici. V podstate sa aj vyprázdňovala pri každom dojčení, dovtedy len raz denne.

Na gastre mi odporučili eliminačnú diétu kvôli mojej alergii na bielkovinu kravského mlieka. Tak ju dodržujem, aj keď som si myslela, že môžem aspoň bezlaktózové potraviny. Doktorka ma však vyviedla z omylu, čiže si na to dávam pozor. Dokonca sa bojím jesť aj vegánske rastlinné produkty, aby som si bola istá.

U pediatra dali stolicu na rozbor a zistili, že sa v nej nachádza adenovírus a hodnota kalprotektínu bola 870. Momentálne má občas krvavú stolicu, občas je zelená a niekedy je v nej len jemný krvavý hlien. Vždy sa potešíme, že je to už lepšie a potom má zrazu zase krvavú stolicu. Boli sme ešte aj na hematológii, tam bolo všetko v poriadku okrem jedného parametra, ktorý má súvis s ABKM. Dcérka užíva na odporúčanie probiotiká BioGaia. I tu však bol rozdielny názor medzi pediatrom, ktorý nám radil ich nebrať a gastroenterológom, ktorý ich odporúča.

Aké vyšetrenia by ste nám odporučili absolvovať?

Ako dlho môže u dcéry tento stav trvať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neodporúčam žiadne iné vyšetrenia nateraz. Treba čakať ako sa stav bude vyvíjať. Krv v stolici môže súvisieť aj s adenovírusom, aj s potencionálnou ABKM - ukáže to čas.

Treba dodržiavať prísne eliminačnú diétu - výsledky sa môžu dostaviť až po 14 dňoch. Probiotiká dávajte pokojne ďalej, určite tým nijako neuškodíte. V strave si naozaj treba dať pozor aj na bezlaktózové potraviny, aj na maslo, či poloprodukty. Tým pádom však zrejme nepríjmete dostatok vápnika. Preto treba, aby ste si ho doplňali navyše. Kúpte si nejaký preparát vápnika, prípadne aj v kombinácii s vitamínom D.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas