Ako by malo priberať 6,5-mesačné dieťa?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

mám 6,5-mesačného syna, ktorý pred mesiacom vážil 7 940 g a dnes váži 8 320 g. Je na umelom mlieku, papá príkrmy aj kaše. Je to veľký jedák, zje okolo 150 -180 g príkrmu či kaše.

Preto ma prekvapilo, že pribral len tak málo. Je už veľmi mobilný, dookola sa pretáča z brucha na chrbát a opačne, dáva sa na štyri, je nonstop v pohybe. Do príkrmov pridávam oleje, kaše robím mliečne. Mala som pocit, že je jeho jedálniček dostatočný.

Koľko by mali orientačne priberať deti v tomto veku?

Ako dosiahnuť rýchlejší prírastok hmotnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku by mali deti priberať cca 100 g/týždenne. Prírastok synčeka je úplne v norme.

Sama píšete, že je veľmi aktívny. To znamená, že sa má dobre, ale momentálne začal spotrebovávať viac energie. Následkom toho sa priberanie spomalilo, tak je to v poriadku.

Nie je totižto cieľom, aby dieťa vyslovene priberalo, ale aby prospievalo. Aby v rámci psychomotoriky napredovalo a popri tom sa vyvíjalo, rástlo a áno, aj priberalo. Nie je to prvotný cieľ.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas