Ako často a aké množstvo kalciového sirupu môže užívať 6 ročného dieťa?

Zodpovedané
3. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania kalciového sirupu.

Je pre šesť ročné dieťa jedna polievková lyžica kalciového sirupu veľa?

Jeden krát denne.

Môže to nejako uškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

polievková lyžica je cca 15 ml, čo je viac ako je dávkovanie pre 6 ročné dieťa. Malo by to byť denne 10 ml, čo je 2 čajové lyžičky.

Ublížiť ste hádam neublížili, predávkovanie hrozí pri veľmi vysokých dávkach (najmä ak sa zároveň užíva vitamín D) a jeho prejavy sú: nechutenstvo, malátnosť, bolesť svalov a kĺbov, depresia, vracanie, smäd, nadmerné močenie a poruchy srdcového rytmu.

Stačí, že nateraz znížite dávku na ú, ktorú som písala (2 x denne 1 čajová lyžička).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas