Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako často má mať stolicu 7 mesačné dieťa?

Zodpovedané
8. mar 2020

Dobrý deň,

môj synček má 7 mesiacov a je už 1,5 mesiaca prikrmovaný. Zatiaľ spapá 150 - 200 g ovocia, poobede zeleninku a mäsko cca 150 - 200 g. Okrem toho je len dojčený, umelé mlieko nepije.

Už od začiatku prikrmovania má problém so stolicou. Má takú väčšiu raz do týždňa. Okrem toho občas niečo málo vytlačí. No ide mu to ťažko, vzdá to a je zapečený.

Ako často by mal mať stolicu?

Kedy je už nekakanie nebezpečné?

Od akého veku mu môžem dať vlákninu vo forme ovsených vločiek?

Ovocie, cvičenie, probiotiká na zmäkčenie stolicu nezaberajú.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi individuálne, ale tak 5x za týždeň je štandard. Je však bežné, že po začatí prikrmovania detičky majú problémy so stolicou. Nekakanie je nebezpečné ak má dieťatko príznaky: neodchádzajú vetry, vracia, má veľké bolesti bruška, nie sú mokré plienky. Nemyslím bolesti bruška pri kakaní - to je pri zápche bežné)..

Celkovo, ak dieťatko nemá stolicu tých 5-7 dní, už by som ho vyšetrila, avšak ak to tak má každý týždeň, tak zasa by som to už potom brala, že je to preň bežné. Je to prechodné obdobie, a ak nemá vyššie spomínané príznaky, tak by som sa nebála.

Vhodné je zvýšiť príjem tekutín (vodu - aj 200 ml denne), na večer môžete začať dcérke dávať mliečnu kašu pre dojčatá (nie ryžovú - tá zapeká), a čo sa týka vločiek - ovsenú kašu môžete už podávať - vločky namočiť a potom uvariť v umelom mlieku, teda formule alebo uvariť vo vode a formulou zaliať. Vzhľadom k ich veľkosti, je možné ich tiež pred podaním rozmixovať.

Celkovo nepíšete, že by ste dávali lepok, takže určite takéto obilninové mliečne kaše je potrebné dávať.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas