Ako dlho je dieťa infekčné po prekonaní campylobaktérie?

Zodpovedané
30. dec 2019

Dobrý deň,

moje dieťa prekonalo campylobaktériu a malo hnačky a teplotu.

Už dva týždne má formovanú stolicu a aj všetky ostatné príznaky zmizli.

Je dieťa ešte infekčné?

Ako sa choroba prenáša?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri Campylobacterovi je nákaza najčastejšie zo stravy (hydina, dobytok - teda zo zle spracovaného mäsa, prípadne zlej vody - na Slovensku netypické). Je možný aj medziľudský prenos, infekčnosť je vtedy podstatne nižšia a ochorenie prebieha oveľa miernejšie.

Ako prevencia je dostatočné tepelné spracovanie mäsa, dodržiavanie osobnej hygieny pri príprave jedál (umývanie nožov, riadu), zabezpečenie nezávadnej vody a v neposlednom rade hygiena po stolici a pred jedením.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas