Ako dlho musí syn užívať antibiotiká, aby začali účinkovať?

Zodpovedané
30. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý má 2 roky a 3 mesiace. Užíva Cefzil kvôli zapáleným mandliam v dôsledku choroby ruky, nohy, ústa. Má vysypané celé ústa, jazyk, ďasná, mandle a aj krk.

Syn užíva Cefzil od utorka a začal mať dosť veľké bolesti v brušku. Nespí celú noc. Len plače ako ho bolí bruško. Budí sa cca v 20 - 30 minútových intervaloch. Už sa nesťažuje ani tak na ústa, ako bruško.

Cez deň spí hodinu a aj to ho ešte 5x uspávam, lebo sa krúti a mrví. Bolesť ho budí. Rovnako aj v noci. Ráno plače ešte hodinu, lebo je unavený a nevládze.

Ako dlho musí syn užívať antibiotiká, aby začali účinkovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

choroba ruky-nohy-ústa je vírusové ochorenie, na to Vám antibiotiká nepomôžu. Na to treba vytierať pusinku genciánkou/Tantum verde/Calgel a dávať Nutrolin B sirup. Od bolesti môžete dať Nurofen sirup (jednorázovo nie pravidelne).

Ak má antibiotiká, tak sú na bakteriálnu infekciu, ale priebeh ochorenia ruky-nohy-ústa to neurýchli!

Ak synček bude mať veľké bolesti a nebude prijímať tekutiny, nebude močiť, bude javiť známky skleslosti - dehydratácie - bude potrebná hospitalizácia na nejakom detskom oddelení.

K antibiotikám sú nutné aj probiotiká.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas