Ako liečiť častú stolicu u 15 mesačného syna?

Zodpovedané
30. okt 2020

Dobrý deň,

môj 15 mesačný syn mal v prvých mesiacoch kŕče v bruchu počas dňa i noci. Nič mu nepomáhalo. Po 3 - 4 mesiacoch to prešlo. Dojčený bol 14. mesiaca.

Počas zavádzania umelého mlieka som si všimla častejšiu stolicu, a to aj 5x denne. Po skončení dojčenia a nastavení na umelé mlieko to neprešlo. Bezlaktózové výrobky majú minimálny efekt. Probiotiká jeho peristaltiku ešte zrýchľujú. Syn vypije aj 1,5 litra tekutín denne.

Zohnala som mlieko Neocate junior, efekt ešte nemôžem hodnotiť. Stolica je väčšinou kašovitá, neformovaná a minimálne 3x denne objemná. Má zvýšenú plynatosť.

Váži 11,9 kg a normálne priberá.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťatko štandardne priberá a je psychomotoricky v norme, bez nejakých kožných ekzémov, tak to nie je potrebné riešiť - upraví sa to časom samé. Na jeho váhu stačí 1,2 litra tekutín.

Ak by ste si všimli podozrivo zvýšený príjem tekutín, je treba vylúčiť cukrovku (ale pri tom býva aj neprospievanie, strata hmotnosti, veľmi časté cikanie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas