Ako liečiť dlhodobú bolesť brucha u 6 ročnej dcérky?

Zodpovedané
19. mar 2020

Dobrý deň,

dcérka má 6 rokov a dlhodobo sa sťažuje na bolesti bruška. Brala tabletky na odčervenie, ale nepomohli. Boli sme na gastrológii a predpísali jej Peritol. Po jeho užívaní sa stav zlepšil.

Môže tento liek užívať dlhodobo?

Nezakrýva to len vážnejší problém?

Dcérke robili aj sono, má ho v poriadku.

Môžeme požadovať dôkladnejšie vyšetrenia, pretože dcérke robili len taký základ?

Ak áno o aké vyšetrenia môžme požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesti bruška ako také v podstate delíme na bolesti akútne a recidivujúce (opakujúce sa). Akútne bolesti sú intenzívne, môžu byť spôsobené zápalom, infekciou, obštrukciou, diétnou chybou aj plynatosťou - tie takmer vždy nútia rodiča vyhľadať lekára a pátrať po príčine.

Pri opakujúcich sa bolestiach bruška môže byť príčina organická - to znamená vieme prísť na príčinu - častejšie sú u detí do 4 rokov, trvajú viac ako 4 hodiny, lokalizujú sa mimo oblasti pupka, alebo funkčná - tie sú celkovo oveľa oveľa častejšie, netrvajú zvyčajne viac ako hodinu, vyskytujú sa v epizódach, sú okolo pupka, spontánne ustúpia, zrejme pôjde o charakter bolestí bruška aj Vašej dcérky.

Dôležitá je vždy podrobná anamnéza, ktorá nám už napovie o aký typ bolestí ide u dieťaťa, ďalej fyzikálne vyšetrenie no a vyšetrenia, ktoré môžete absolvovať: laboratórne vyšetrenia (krv), vyšetrenie stolice na parazity (to ste aj boli preliečení), okultné krvácanie, Ag Helicobactera či Campylobactera - toto všetko zo vzorky stolice, serológia na celiakiu - to je odber krvi, sonografia (tú už máte za sebou), prípadne ďalšie zobrazovacie metódy - Váš pediater všetko určí podľa charakteru bolestí dieťatka.

Varovné príznaky, ktoré svedčia pre organickú príčinu sú: neprospievanie, pokles hmotnosti, pozitívna rodinná anamnéza na ochorenia zažívacieho traktu, horúčky, krv v zvratkoch a stolici, vyrážky, bolesti kĺbov.

U detí sa najčastejšie príčina nestanoví, takže ide o funkčné bolesti bruška, ktoré skôr či neskôr odznejú, môžu byť na psychogénnom podklade, ale napr.aj po prekonaných virózach.

Čo sa týka Peritolu berte ho ako Vám povedali na gastroambulancii, nie je problém aj s dlhodobejším užívaním.

Kúpte Espumisan kapsulkový a dávajte ho dcérke 3x denne 1 kapsulku.

Odsledujte si aj bolesti kedy sú, či sú asociované s jedlom, s vyprázdňovaním sa, so školou, s návštevami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas