Ako liečiť husté soplíky, zachrípnutie a kašeľ u 6 ročného chlapca?

Zodpovedané
24. máj 2022

Dobrý deň,

skoro 6 ročný syn mal pred 14 dňami hustejšie (aj zelené) sople. Užíval Sinupret, inhaloval Vincentku a na kašeľ som dávala Hedelix. Po preliečení (asi 10 dní) išiel opäť do kolektívu, kde bol týždeň. Po víkende má opäť hustejšie najmä ranné zelené sople (cez deň mu skôr občas vyteká/vysmrká priesvitnejšie) a ráno počuť zachrípnutie a potrebu vykašľať - aj vykašle.

Minulý rok mal premnoženú moraxellu, príznakmi sa mi to na ňu podobá. Nemal žiadne iné ťažkosti. A ani teraz nemá, teda okrem tých soplíkov a kašľa. Užíval Erdomed, Uniflox kvapky nezabrali. Po ukončení liečby mal sople späť. V poradni som sa dočítala, že je vhodné nasadiť Kalobu, používať izotonicky sprej do nosa.

Aká je ešte vhodná liečba takýchto príznakov?

Naša pediatrička výter nebude chcieť robiť, keďže uprednostuje dlhodobejšiu liečbu najskôr ako vytieranie a predpisovanie antibiotík.

Ďakujem

Dobrý deň,

súhlasím s Vašou pani dr. Užívanie antibiotík, aj výter je v tomto prípade zbytočné - totižto aj ak by vyšla pozitívna batéria (napr Moraxela ale aj iná), tak pri týchto podmienkach by bolo užívanie antibiotík chybou - nemá horúčky, papá, je spokojný, takže liečba nie je určite potrebná. Synček má symptómy typické pre po virozny stav. Musí sa doliečiť, plus nie hneď ísť do kolektívu, kde naňho číhajú nové patogény... rozumiem, že musí chodiť do školy a vy do práve, takže na podporu imunity vyskúšajte napr Imunogklukan P4H

Kalobu môžete vyskúšať, ako dôležitejšie však považujem nosnú hygienu (konvičkovanie alebo nosné sprchy) a inhalácie Vincentkou na dennej báze /15min denne/.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas