Ako liečiť nočný kašeľ u štvorročného syna?

Zodpovedané
23. júl 2019

Dobrý deň,

môj syn bude mať 4 roky a trápi má jeho nočný kašeľ. Viac chorý začasl byť od zimy a od nástupu do škôlky.

Od januára začal v noci veľa pokašliavať. Pripisovala som to kúreniu, a preto som mu začala nechávať často zimu v izbe. Sopeľ a kašeľ nezmizli.

Bola som si takmer istá, že bude mať alergiu. Tá sa nakoniec nepotvrdila. Krčná lekárka mi ppvedala, že by mu dala von nosné mandle. Vraj ich má na stupeň 2 možno 3. No ja nie som k tomu veľmi naklonená. Alergológ mu nasadil Broncho-Vaxom a povedal, že môže to byt tým, že nastúpil do škôlky a buduje sa imunita. Mám teda počkať po trojmesačnej liečbe a uvidíme, čo sa bude diať, keď nástupy do škôlky.

Od soboty má naspäť sople a začal mať suchý kašeľ. Dávam mu Stoptussin a kalciový sirup, avšak nočný a ranný kašeľ nemizol. Tak sme išli k lekárovi. Lieky mi ponechal a ešte pridal Eerius a Pamycon. Vraj dýchanie má čisté, ale začínajú mu sople zatekať a tie ho dráždia.

Už vykašliava. Problém je, že keď začne kašľať, tak sa hodinu drhne. Hlavu mu dávam vysoko, otváram okno. Niekedy spí až na mne v sede. Chodím s ním na balkón. Stále má straší, či mu to robí mandľa, alebo či nemá pľúcne chlamýdie.

Aké vyšetrenie odporúčate, aby syn podstúpil?

Akú liečbu navrhujete?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po prečítani prvého odseku som Vám chcela odpísať - choďte na ORL, bude mať väčšiu nosnú mandlu. Ale už ste boli a má ju väčšiu a je odporúčené ju vybrať.

Imunoalergológ skúša trojmesačnú kúru Bronchovaxom. Treba vyskúšať, ale vo veľa prípadoch je definitívne riešenie výber nosnej mandle, po ktorej chorobnosť naozaj pekne poklesne. Nechala by som zároveň aj Aerius, vždy navečer.

Avšak operačnému riešenie sa zrejme nevyhnete. Nebojte sa, operácia je veľmi rýchla a naozaj detičkám zvykne pekne pomôcť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas