Ako liečiť reakciu na dotyk u 9 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

na mojej skoro 9 mesačnej dcérke pozorujem po dotyku na pokožke jemný opuch a sčervenanie. A to pri prebalovaní, pri kúpaní, pri dvíhaní, pri hre ako sa obtrie. Hneď sa jej urobí červený fľak s bielym opuchnutým stredom.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som určite navštívila OL, ktorý dcérku vyšetrí - možno aj zoberie krv.

Ak by sa dcérke nerobili eflorescencie (=pupáčiky) po každom kontakte, tak by som uvažovala nad nejakou infekciou typu Mycoplasma, Chlamydia, EBV, Helicobacter, resp. do úvahy pripadá aj konaktná urtika.

"Pupáčiky" totižto vyzerajú ako pri tzv. migrujúcej urtike - ľudovo žihľavke - akoby poprhlené začervenané miesta, ktoré sa prejavia a zmiznú. Znova sa prejavia na inej časti tela, zmiznú. A znova a znova.

Môže ich vyprovokovať teplo, kontakt s rôznym alergénom - kontakt so psíkom, iným zvieratkom, rastlinkou, trávou, celkovo spotené telo, alebo iných možných alergénov.

Príčin prečo pri urtike vznikajú je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme.

Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas