Ako liečiť vystúpený lebečný šev?

Zodpovedané
20. máj 2019

Dobrý deň,

bola u mňa kamarátka a pýtala sa ma, prečo má moja 10 mesačná dcérka vystúpenú kostičku na čele. Doktor nám nikdy nič nepovedal. Dočítala som sa, že to môže byť vystúpený lebečný šev.

Je to vážna diagnóza?

Na aké vyšetrenie mám dcérku objednať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ si Vaša pani doktorka nikdy nič nevšimla, zrejme nepôjde o túto diagnózu. Na poradni sa na to môžete opýtať priamo Vašej lekárky, ktorá si dcérku pozrie. Určite pravidelne sleduje obvod hlavy a ak by bol tento zlý, už by ste o tom vedeli a stav riešili.

Hlavička dojčaťa sa tvarovo vyvíja v podstate do 18. mesiaca, kedy väčšinou dochádza k definitívnemu uzáveru fontanely. Tvarové rôznorodosti lebky sú úplne normálne, ako má každý iný tvar nosa, má aj iný tvar hlavy.

Ak by sa pani doktorke niečo nepozdávalo,tak pravdepodobne Vás odošle k neurológovi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas