Ako liečiť zväčšení uzliny na krku u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý večer

moja skoro dvojročná dcéra má už 1,5 mesiaca na krku zväčšene uzliny. A ešte má jednu maličkú asi do 5 mm nad ľavou kľúčnou kosťou a jednu na záhlaví na ľavej strane asi 7 mm.

Na krku má dve do 1 cm, ostatné sú maličké. Bola jej braná krv u obvodnej lekárky a aj na infekčnom. Zistili jej vysoké hodnoty toxoplazmózy a v tom čase aj akútny zápal priedušnice a priedušiek. Z výterov mala zistených streptokokov a stafylokokov.

Bolo jej robené 2x sono s 10 dňovým rozdielom. Uzliny boli podľa sona v poriadku, ide o pohyblivé guličky. Podľa druhého sona sa nezmenili.

Ako dlho môžu pretrvávať uzliny?

Keď som dcérke uzliny kontrolovala, tak som si všimla, že na ľavej kľúčnej kosti ako smeruje k hrudníku má taký výbežok. Je tesne predtým ako sa spája s hrudníkom. Na druhej strane ho až taký výrazný nemá.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

uzliny sú zväčšené pretože jej funguje lymfatický systém a organizmus sa bráni proti infekciám, na ktoré sa prišlo.

Po preliečení infekcií by postupne malo prísť k ich zmenšeniu (ale niekedy už uzliny zostávajú zväčšené, čo však nie je problém).

Určite by som však sledovala uzliny nad kľúčnou kosťou - v tomto mieste nie je typické zväčšenie uzlín pri infekciách a teda to treba sledovať.

Čo sa týka výbežku, nech sa na to pozrie všeobecný lekár, ale zrejme pôjde o kostenný výbežok.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas