Ako má vyzerať obed 12 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
13. mar 2020

Dobrý deň,

moja dcéra bola dobrá jedáčka a zjedla vždy to, čo som jej navarila.

Problém je, že už mesiac odmieta jesť mäsovo-zeleninové príkrmy. Začalo to vtedy, keď mi ochorela. Bola 2 dni len na mlieku, lebo mi všetko odmietala. Potom začala normálne jesť kašu aj jogurty a ovocie. Obedy však nejedla.

V čom môže byť problém?

Zuby jej už vyrástli a ďalšie sa jej netlačia. Doteraz jedávala pučené, resp. zmixované jedlo. Zje maximálne 5 lyžíc a dosť. Viac nezje ani vtedy, keď ju zabávam.

Dnes som jej zo zúfalstva dala našu zapraženú polievku, v ktorej bola vyvarená aj kukurica a to mi zjedla. Keď jej dám do ruky uvarenú alebo surovú zeleninu, tak mi to hryzie.

Ako má vyzerať obed 12 mesačného dieťaťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to prechodný stav, ktorý u dojčaťa nie je ničím výnimočným. Treba trpezlivo toto obdobie preklenúť a nezúfať. Ak nechudne, nie je ospalá, pekne sa hrá, tak naozaj to netreba riešiť a zaťažovať si tým hlavu.

Obed 12 mesačného dieťatka - základom je polievka (vývar z mäska a zeleniny), teda mäsovo-zeleninový (mäsko kuracie, morčacie, sladkovodná ryba, králičie, teľacie, hovädzie, výnimočne bravčové) príkrm.

Postupne začne papať aj druhý chod - môžete použiť mäsko, ktoré ste vyvarili v polievke pokojne so surovou zeleninou. Nemusí byť varená, keď teraz nechce, ale aj s ostatnými prílohami s tým, že postupne prejdete na tzv rodinnú stravu - t.j. že pri zachovaní určitých štandardov (málo soli, korenín, vhodná príprava dusením, varením, nie pražením) bude Vaše dieťatko jesť potravu ako členovia rodiny. Čiže aj múčne jedlo, cestoviny, vajíčka, obilninové jedlá, ale s tým, že mäsovo -zeleninový príkrm by malo mať 6x týždenne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas