Ako odučiť 3,5 ročné dieťa od plienky na noc?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

moja 3,5 ročná dcéra má stále na noc plienku. Na jeseň sme ju skúšali budiť a dávať na wc, ale po troch nociach dostala hysterický záchvat a nevedeli sme ju ukľudniť vyše dvoch hodín. Ako keby nevedela čo sa deje, zaspala na minútu a znova plač. Takto sa to opakovalo dve hodiny. Teraz sme začali znova, ale stále nič nezaberá. Aj keď sa pociká a je bez plienky, tak je schopná spať až do rána mokrá. Ani necíti, že je mokrá.

Je aj dosť panovačná a tvrdohlavá. Keď jej vysvetľujeme, že prečo má chodiť na wc v noci, tak povie, že ona stále bude cikať do plienky, že jej sa to páči.
Pocikanú plienku má každú noc.

Ako ju odučiť od plienok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nočné pomočovanie u 3,5 ročného dieťatka v podstate nepredstavuje medicínsky problém. O ochorenie - nočná enuréza - ide v prípade, že pomočovanie pretrváva po 5. roku života dieťaťa. Preto by som navrhovala pozerať sa na to z tohto hľadiska, a teda pomočovanie u Vašej dcérky nie je problém momentálne vyžadujúci zásah lekára.

Takéto nočné pomočovanie pretrváva až u 25 % štvorročných a u 10 % sedemročných detí. Z pohlaví sú problémom postihnutí častejšie chlapci ako dievčatá, hlavne v mladšom veku. Pomočovanie sa považuje sa za benígny problém, zvyčajne spontánne ustúpi. Ak však závažná enuréza pretrváva aj po 7. roku života, vtedy je už spontánny ústup menej pravdepodobný a stav si vyžaduje špecifickú liečbu.

Podľa zaužívaného všeobecného konsenzu sa aktívna liečba odporúča u detí starších ako 7 rokov so závažnou enurézou. U väčšiny mladších deti sú na zvládnutie stavu zvyčajne dostatočné už režimové opatrenia.

Režimové opatrenia, ktoré však môžete u dcérky vyskúšať: po prvé určite dcérku neviňte, nenavodzujte pocit hanby, je tvrdohlavá - nezápaste s ňou, aby u nej nenastal pocit frustrácie z pomočovania. Ďalej je vhodné kontrolovať a podľa potreby aj modifikovať pitný a diétny režim dieťaťa (zákaz sladených nápojov - piť iba čistú vodu, ani čaje, viac tekutín ponúkať v doobedných hodinách, zákaz pitia už asi 1 hodinu pred spánkom a počas noci- dlhšie večerné „smädenie“ je zbytočné), vyhýbať sa večernému príjmu stravy s väčším množstvom bielkovín a soli, kompletne vyprázdniť mechúr tesne pred spánkom, zobudiť dcérku na močenie 2 hodiny po zaspatí (teraz by som dcérku nechala "oddýchnuť" a vyskúšať opäť o 2 týždne). V prípade, že sa dcérka pomočuje nedoporučujem v žiadnom prípade ju nechávať v mokrom, treba ju kontrolovať a prezliecť.

Držím palce

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas