Ako odučiť dvojmesačné dieťa od cucania prštekov?

Zodpovedané
10. jún 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať 2 mesiace a asi dva týždne dozadu si začala intenzívne cucať pästičku a palčeky. Keď vstane, že je hladná, tak prvé čo ide do pusinky je pästička a palce. Keď ju preložím napapanú do postieľky a prebudí sa, tak prvé čo znova si začne cucať pršteky. Cumlík jej dávať nechcem, len mam pocit, že stále je na prsníku. Niekedy pri cucaní palčekov aj zaspí.

Je to normálne v jej veku?

Kedy to zvykne ustúpiť?

Vždy ako to zbadáme, tak sa jej snažíme palčeky a pästičku dať preč, aby si na to nenavykla. Niekedy mám pocit, že nič iné nerobím. Je pravda, že keď je kľudná a je hore, tak sa vie zabaviť aj na hracej deke aj v kresielku bez toho, aby si cucala pršteky. Bojím sa, aby si na to nenavykla.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to prirodzená technika upokojenia. Rovnako ako dojčenie či "neprirodzená" technika cumlík. Dieťa sa tým upokojuje. Môžete proti tomu skúsiť bojovať, len či si tým viac nerobíte starostí.

Dať si pršteky do pusinky pri hlade je prejavom hladu, neskôr sú zasa ruky v puse pri orálnej fáze spoznávania. Takže je to v podstate niečo prirodzené. Ale áno, z dlhodobého hľadiska, ak sú palčeky v puske neskôr, keď sú aj zubky, tak môžu spôsobovať zlý vývoj chrupu.

Kresielko nejako extra neodporúčam. Pokiaľ vydrží na hracej deke na rovnom, tak je to určite lepšia voľba kvôli vývinu chrbtice. Meniť polohy - chrbát aj bruško.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas