Ako pomôcť 10 týždňovému dieťaťu, ktoré má koliky?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

syn bude mať 10 týždňov (akútna sekcia, babo veľké 4 320 g) a doteraz ho trápili koliky. Začalo to už v nemocnici. Mala som málo mlieka, tak mu dávali Bebu. Z nej mal hysterické plače, až sa zachádzal a nevedel sa nadýchnuť. Po príchode z nemocnice sa kojenie trochu rozbehlo, ale musela som prikrmovať. Dávala som Nutrilon. Chvíľu bolo dobre, ale potom začali večerné plače, priťahovanie nožičiek, prehýbanie sa ako luk.

Nedal sa upokojiť, škrabanie ručička po tvári, očervenel, nevedel sa nadýchnuť. Pomohlo fúknutie do tváre alebo voda. Musel sa aspoň dvakrát zájsť plačom, lebo dovtedy nezaspal. Nutrilon začal vyvrackávať. Zmenila som mlieko na Nutrilin Comfort Colics. Dávala som BabyCalm, Simetikon, Espumisal L, Coliprev, probiotiká BioGaia, Infant dophilus. Po všetkom bola úľava len na chvíľu.

Používame aj rúrku, niekedy aj 3x za deň. Niekedy sa vyprdká a niekedy aj vykaká. Stolica najskôr dozelena, potom žltá kašovitá. Naposledy mal už dosť tuhú stolicu do zelena (skoro také šúľky). Nechcem to ani povedať nahlas, ale už pár dní je to bez hysterickeho plaču a zachádzania.

V poslednej dobe má veľmi zlý spánok (chrčí, stoná, vzdychá, niekedy aj kŕči). Pri zaspávaní kope nohami, rozťahuje ručičky, točí s hlavičkou. Keď na chvíľu zaspinká, zobudí sa na svoj pohyb (toto robí stále pri každom zaspávaní, cez deň aj v noci). Niekedy zaspinká a spí aj viac ako 5 hodín s tým, že sa zobudí len na papanie a spí ďalej. Inokedy je hore aj 7 hodín a viac aj napriek tomu, že pri prvých príznakoch únavy sa ho snažím uspať. Niekedy mám pocit, že keď je hore, tak dlho mi moc veľa mlieka nevypije. Skôr vypije za spánku.

Rada by som sa opýtala, či mu to mliečko nevyhovuje (aj keď za dva týždne vie pribrať viac ako 400 g), a preto je nervózny skoro celý deň.

Môže to byť prejavom nejakej alergie alebo refluxu?

Niekedy počas spánku vie naprázdno prehĺtať. Zatiaľ sme žiadne vyšetrenia nepodstúpili.

Niekedy mám pocit, že nerozumiem vlastnému dieťaťu. Je to veľký pocit bezmocnosti.

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne by som zvažovala, že či to nemôže byť prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka. Ak je dojčený, dajte si prísnu bezmliečnu diétu. Ak dávate aj umelé (neporozumela som, či dávate stále), tak by som odporučila na 2 týždne mlieko Allergy Care (ideálne od pediatra). Ak sa zlepší stav, bude sa pokračovať v bezmliečnej diéte naďalej.

Synček má aj reflux. Tam je dôležité, aby spinkal na klinovom matraci a bol kŕmený radšej častejšie a v menších frekvenciách.

Probiotiká BioGaia dávajte dlhodobo, rovnako tak Espumisan alebo Sab Simplex (nie obe naraz!). Koliky väčšinou naberajú maximum okolo 10. týždňa a potom postupne do 4. - 6. mesiaca odznejú. Držím palce, nech je to vo vašom prípade čím skôr.

Dávajte synčeka cez čas, keď je hore dostatočne na bruško. Detičky sa tak dobre vyprdkajú + masírujte v smere hodinových ručičiek s teplými rukami. Môžete aj plienku z radiátora prikladať na bruško.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas