Ako pomôcť dvojmesačnej dcérke, ktorá často grcká?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

moja dcéra má 2 mesiace a bola narodená cisárskym rezom. Od začiatku je na umelom mlieku. Minulý týždeň po napapaní, keď som ju zdvihla, aby si odgrgla, tak buď predtým, alebo po odgrgnutí začala grcať mliečko. V stolici má ako keby nestrávené mlieko - také biele kúsky. Po dvoch mesiacoch ako pila Bebu, tak prešla na Sunar. Nevidím zlepšenie.

Keď sa dnes v noci napapala, tak si odgrgla aj 3x a po necelej hodine od jedenia to zase z nej vybehlo. A to až tak, že som jej musela meniť pyžamko. K našej lekárke ideme na kontrolu v stredu. Je to moje prvé dieťa a neviem ako mám na to reagovať.

Keď sa napapá, tak začne strašne plakať. Keď ju aj s manželom držíme, aby si odgrgla, tak šponuje nožičky.

Ako jej môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo popisujete je pre Vás určite nepríjemné, ale skúste sa na to pozrieť takto. Je dcérka spokojné bábätko? Priberá na hmotnosti? Grckanie nie je prúdom, ale iba odgrcnutia? V tom prípade ide o klasické grckanie dieťatka, ktoré nadnesene povedané viac vadí rodičom ako dieťatku.

To, že dávate dcérku odgrgnúť je dobré. Môže ísť u nej o reflux. Vtedy sú najdôležitejšie antirefluxné opatrenia a to dávať dieťatko spať na klinový matrac, po najedení nechať vždy odgrgnúť, ale nenatriasať a kŕmiť ho radšej častejšie a menšie dávky naraz do žalúdka (aby sa nevracalo mliečko).

Stolica vyzerá byť v normále. Takéto kúsky sa v stolici môžu vyskytovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas