Ako pomôcť synovi, ktorý má fľaky po tele?

Zodpovedané
12. okt 2021

Dobrý deň,

syn mal odmalička ekzém. Nikdy sme to neriešili s kožnou doktorkou. Pediatrička povedala, že je to bežné a prejde to. Asi pred mesiacom sa mu na stehne vyhodil veľký oválny červený fľak.

Mysleli sme si, že ide o reakciu na potravinu. Nepomohlo na to zatiaľ vyradenie ničoho. Teraz sa mu začali robiť na stehnách, chrbte a rukách menšie fľaky. Nemáme dojem, že by ho to svrbelo.

Ako mu môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o akútne zhoršený atopický ekzém, ktorý by určite mal vidieť kožný lekár a navrhnúť liečbu podľa neho. Zatiaľ kým Vás objedná, je vhodné siahnuť po dermatokozmetike pre atopikov - LRP Lipikar alebo Bioderma Atoderm, alebo Excipial a synčeka viackrát denne krémovať, kúpať sprchou, vo vlažnej vode s pridaním syndetu na atopickú kožu.

Nemali by ste ho veľa obliekať, aby nedošlo k spoteniu a podráždeniu kože, používať skôr prírodné materiály. Čo sa týka stravy, tak to si musíte odsledovať Vy. Potencionálne alergény môžu ale nemusia zhoršovať ekzém. Je to veľmi individuálne.

Ak má prejavy svrbenia je vhodný kúpeľ v hypermangéne a predpis antihistaminík, toto všetko však musí určiť kožný lekár. Každý atopik, najmä s takýmto nálezom na koži by podľa mňa mal byť sledovaný u kožného lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas