Ako postupovať, keď 13 mesačné bábätko má hrčku pod bradavkou?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

13 mesačnej dcérke som nahmatala pod ľavou bradavkou hrčku, ktorá má asi 1 - 1,5 cm a je pohyblivá. Na druhej strane to nemá. Kuracie mäso som dávala viackrát. Začínali sme s ním v príkrmoch, ale vždy som kupovala Bio a poctivé kurča.

Ešte stále ju pomerne často dojčím aj v noci (ja ešte nemám naspäť ani menštruáciu). Naša pani doktorka prikázala len sledovať, zatiaľ žiadne vyšetrenia. A mám zvážiť ukončenie dojčenia.

Aký je Váš názor?

Mám prestať dcérku dojčiť?

Dcérka nemá zvýšené teploty a ani iné prejavy ochorenia. Nebolí ju to a ani to nemá začervenané. Obidve staré mami majú pozitívny gén BRCA 1 a 2. Ja som bola s manželom na genetickom vyšetrení a my tieto gény nemáme.

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončiť dojčenie neodporúčam.

Je možné, že materské hormóny cestou mliečka spôsobujú zdurenie prsníka, u dojčiat je to pomerne bežné a takéto detičky sledujeme.

Ak by niečo nasvedčovalo tomu, že by mohlo ísť o niečo iné (zdurenie aj po ukončení dojčenia, teploty, nepokoj, chudnutie, bolesť), tak je potrebné sono daného prsníka.

Máte ešte dokonca aj genetiku a pravdu povediac s nádorom prsníka u dojčiat som sa nestretla, ani v literatúre. A v praxi už ani omylom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas