Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako postupovať, keď 13 mesačné bábätko má hrčku pod bradavkou?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

13 mesačnej dcérke som nahmatala pod ľavou bradavkou hrčku, ktorá má asi 1 - 1,5 cm a je pohyblivá. Na druhej strane to nemá. Kuracie mäso som dávala viackrát. Začínali sme s ním v príkrmoch, ale vždy som kupovala Bio a poctivé kurča.

Ešte stále ju pomerne často dojčím aj v noci (ja ešte nemám naspäť ani menštruáciu). Naša pani doktorka prikázala len sledovať, zatiaľ žiadne vyšetrenia. A mám zvážiť ukončenie dojčenia.

Aký je Váš názor?

Mám prestať dcérku dojčiť?

Dcérka nemá zvýšené teploty a ani iné prejavy ochorenia. Nebolí ju to a ani to nemá začervenané. Obidve staré mami majú pozitívny gén BRCA 1 a 2. Ja som bola s manželom na genetickom vyšetrení a my tieto gény nemáme.

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončiť dojčenie neodporúčam.

Je možné, že materské hormóny cestou mliečka spôsobujú zdurenie prsníka, u dojčiat je to pomerne bežné a takéto detičky sledujeme.

Ak by niečo nasvedčovalo tomu, že by mohlo ísť o niečo iné (zdurenie aj po ukončení dojčenia, teploty, nepokoj, chudnutie, bolesť), tak je potrebné sono daného prsníka.

Máte ešte dokonca aj genetiku a pravdu povediac s nádorom prsníka u dojčiat som sa nestretla, ani v literatúre. A v praxi už ani omylom.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas