Ako postupovať pri liečbe žily pri análnom otvore štvorročného chlapca?

Zodpovedané
3. sep 2021

Dobrý deň,

ako polročnému sme synovi objavili obrovskú hrču na chrbte. Bol to hemangióm, ktorý sa časom vstrebal. V čase po jednom roku sme mu objavili aj blízko análneho otvoru.

V čase, keď som ho chcela učiť na nočník som si všimla, že keď sa vykakal, tak sa mu to objavilo - hrča pri análnom otvore. Mne to pripomínalo žilu - modrú, navretú.

Naša pediatrička sa domnievala, že ide o zlatú žilu. Detská chirurgia odmietla túto diagnózu, že je nesprávna. Vraj skôr hemangióm. Onkohemantológia tvrdilla, že oni tam nič nevidia vzhľadom na to, že je to v kľude. A že aj keby, tak je to už po roku a oni s tým už nič neurobia. Vraj hemangióm vedia liečiť do roka od narodenia.

Chirurgia - aj keby to bola zlatá žila, že ony s tým nič neurobia. Také malé deti neoperujú. Máme to len sledovať. A ak by si to poškriabal a začalo to krvácať, tak okamžite máme prísť.

Už prešli tri roky odvtedy, syn má teraz 4 roky a stolicu má 3x do dňa. Teraz 2x. Nie je tvrdá, ale hrubá a je jej veľa. Tá žila občas navrie a ja sa bojím.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne sú u Vašeho chlapčeka prítomné vonkajšie hemeroidy - zlatá žila.

U malých detí sa tieto šedavo modré uzlíky vyklenujú väčšinou pri kakaní. Vonkajšie krvácanie nebýva časté a takéto asymptomatické (bezpríznakové) perianálne modravé uzlíky nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Ak sú však symptomatické (svrbenie, pálenie, krvácanie) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou - u detí masť Faktu. Ste poučení o postupe pri krvácaní, v tomto štádiu liečba nie je potrebná.

Vhodné sú aj režimové opatrenia - pohyb, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode, masáže konečníka a úprava stravy v zmysle zamedzenia tvrdej stolice, prípadne dočasné použitie Duhalac/Forlax pri tvrdej stolici a zápche.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas