Ako postupovať v liečbe, keď štvrorročný syn má neustupujúcu teplotu?

Zodpovedané
23. apr 2022

Dobrý deň,

môj štvorročný synček je od 9.4.2022 chorý. Mal teplotu maximálne 38,7°C v sobotu a aj v nedeľu. Po podaní sirupu klesla na 37°C, plus mal veľmi veľa priesvitných soplíkov.

11.4.2022 sme išli k lekárke a popočúvala ho. Dýchal čisto, ale hrdlo zapálené (nie angína). Nedala ATB, iba Sinupret kvapky, Neoangin cmúľať a Kalciový sirup na večer.

V pondelok, utorok a v stredu teplota 37 - 37,2°C. Soplíky stekali a začal príšerne kašlať. Vo štvrtok sme sa vrátili. Nasadila ATB Cefzil a od štvrtka má teploty vkuse. So sirupom mu pod 37,5°C ani neklesne. ATB berie 7 dní a stále teploty 38 - 38,6 - 39,2°C so sirupom 37,5 - 37,2°C. Nemá hnačku, nevracia. Ster z nosa a hrdla mal negatívny. Covid test negatívny.

Dnes sme boli opäť u lekárky. Veď to nie je možné toľko dní teplota. Dýcha čisto (popritom veľmi kašle a trhajú sa mu hlieny). Brala krv a moč. Krvné obrazy v poriadku, moč v poriadku. Má ležať. Keď bude mať horúčku, tak sirup a dobrať ATB (má už iba na dnes večer a zajtra ráno z nich). Stále sa mu chce iba spať. Keď zaspí, tak spí veľmi dlho je bez nálady. Málo papá a už sa bojím, že budeme musieť do nemocnice. Dávam mu vitamín C, Bérešové kvapky, Hedelix na večer, Kalciový sirup, Sinupret, Cefzil, vitamín D.

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

viem, že je to náročné, ale je mnoho chorôb, ktoré niekedy spôsobujú horúčkovité stavy aj cez týždeň. Treba vytrvať v liečbe - teda znižovať efektívne teplotu. Nie je cieľ, aby bol bez zvýšenej teploty, ale aby bol bez horúčky. Treba ho poriadne hydratovať, byť v pokoji a dobrať ostatné lieky podľa ordinácie lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas