Ako postupovať v prípade nočného pomočovania 4,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
3. jan 2022

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s problémom nočného pomočovania nášho 4,5 ročného synčeka. Zhruba pol roka spinká v noci už bez plienky, ale často sa stáva, že tak tuho spí, že sa ani nezobudi na nutkanie cikania a vyciká sa do postele (3-4x do týždňa, občas aj 2x za noc).

Vyskúšali sme aj nočné budenie na cikanie, ale aj tak sa nám s manželom často stane, že už keď prídeme je pocikaný a budíme ho z tuhého spánku na prezliekanie. Prerušovanie spánku syna sa nám z dlhodobého hľadiska veľmi nepozdáva, najmä keď za tým nevidíme ani zamedzenie pocikavania sa.

Synček je veselý chlapček, nebadám u neho ani stres, ktorý by ho v tomto smere mohol ovplyvniť.

Je možné, že na nočné odplienkovanie nedozrel ešte čas?

Denné zvládol ako dvojročny bez problémov.

Je vhodnejšie mu vrátiť plienku na noc, nech nespí celú noc pocikaný a nemusíme ho kvôli tomu už budiť?

Priznávam, toto by aj mne uľahčilo fungovanie bez nutnosti prania komplet posteľnej bielizne a periny takmer každý druhý deň. Na druhú stranu som si nie istá, či týmto krokom neuškodím.

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate do 5.roku je nočné omočovanie ešte plus mínus v norme, potom by som riešila s pediatrom.

Pokiaľ dodržiavate režimové opatrenia pred spaním (2 hodiny nepiť, nepozerať TV) a budíte ho 2 hodiny po zaspatí a napriek tomus a tak často pocikáva,je možné, že nateraz ešte pripravený nie je a plienku by som ho pre Vaše pohodlie dala.

Vyskúšajte to potom zańova o mesaic, situácia môže už byť úplne ioná. Počas tohto mesiaca si veľa hovorte o tom, čo chcete docieliť a že občasná nehoda je v poriadku, že to neznamená, že je nešikovné dieťa. Žiadne tlaky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas