Ako prebieha gynekologické vyšetrenie u 2,5-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
9. jan 2023

Dobrý deň,

v januári sme menili detskú doktorku, ktorá pri prehliadke 2,5-ročnej dcéry zistila, že má zrastenú pošvu. Vyzerá to ako panenská blana, ale nie je to otvorené. Celý mesiac sme sa to snažili masírovaním otvoriť, každý deň absolvovala teplý kúpeľ, ale nič nepomáha. Ideme na kontrolu a pediatrička nás pošle na detskú gynekológiu.

Ako prebieha gynekologické vyšetrenie u tak malého dieťaťa?

Aký zákrok podstúpi, aby jej to otvorili?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenie prebieha rovnako ako u pediatra - teda dievčatku bude chytať a pozerať vonkajší genitál.

V liečbe sa v prvej línii uprednostňuje „mechanické“ rozrušenie prstami (prípadne tupou sondou). Po takomto rozrušení sa dievčatko môže sťažovať na bolesť pri cikaní niekoľko hodín po zákroku. Je vhodné močiť v sprche. Ak je už zrast silnejší používajú sa aj lokálne krémy na znecitlivenie. Po zákroku sa odporúča genitál mazať krémom typu Infadolan, prípadne iným, ktorý odporučí lekár.

Ak je už zrast veľmi silný, tak je nutné jeho operačné rozrušenie. To sa robí v celkovej anestézii za pomoci prístroja termokauteru.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas