Ako riešiť problém so stolicou dojčeného 8 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
27. sep 2021

Dobrý deň,

8 mesačné dcéra je dojčená na požiadanie. V noci 4 - 5x a pije až do vyprázdnenia prsníka. Mlieka mám nadbytok. Príkrmy má 2 až 3, zeleninu + zemiak na obed, jablko, broskyňa, marhuľa desiata a so špaldovou/ryžovou kašou večer. Aj po zavedení príkrmov mala stolicu každý deň. Teraz už 5 dní nie. Mrkvu, mäsko a aj ryžovú kašu som vylúčila.

Kde môže byť problém a kedy už mám navštíviť pediatra?

Ďakujem

Dobrý deň,

po prikrmovaní to tak dakedy býva, že dieťatko zapeká. Neviem, či dcérke ponúkate pri prikrmovaní aj vodičku, ale bolo by vhodné tak spraviť. Ideálne 100 ml denne, neskôr aj 200 ml popri dojčení samozrejme. Mne osobne sa osvedčil pohárik, resp. lyžička pri jedení jednotlivých príkrmov (na striedačku lyžička príkrmu a lyžička vody).

5 dňová zápcha (ak dieťatko teda pekne papá) je už pomerne dosť. Môžeme predpokladať, že stolica bude tvrdá, obštipovaná a že ju bude kakaní bolieť. Preto je vhodné ho "naštartovať". Kúpte slivky a aj so šupkou ich sparte. Vodu, ktorú pustia dajte vypiť a slivky dajte ako príkrm. Iná možnosť je kúpiť napr. od Hippu slivkový nektár v lekárni. Okrem toho môžete skúsiť kúpiť glycerínové čipky a dať do riťky. Okrem toho by som odporučila využívať 1 balenie Probiotické kvapky ProBio-fix BABY Imun.

Probiotické kvapky ProBio-fix BABY Imun

Probiotické kvapky ProBio-fix BABY Imun sú výživový doplnok s obsahom baktérií mliečneho kvasenia Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, Bifidobacterium animalis, ssp. lactis, BB-12®

Čo sa týka návštevy lekára, ak dcérka nejaví žiadne znaky diskomfortu, je hravá, nebolí ju bruško, je spokojná, vetry odchádzajú nevracia a ciká štandardne ,tak pre mňa taká hranica je 5 - 7 dní, po ktorých by dieťa lekár mal vyšetriť a odporučiť ďalší postup.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas