Ako riešiť problematický spánok 7 mesačnej dcéry?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 7 mesačnej dcéry, ktorá do pol roka spala veľmi dobre. Budila sa 1-2x za noc. Iba slabo zamrnkala, že je hladná, nakojila som ju, uložila a pekne zaspala.

Už asi tri týždne, možno mesiac sa budí veľmi často, niekedy aj každú hodinu, alebo po pol hodine. Ak sme hore iba 4x v noci, tak je to dobrá noc.
Plače a dožaduje sa kojenia. Na prsníku iba chvíľu podudká a zaspí. Ak ju chcem uložiť, spustí plač a prsník chce opäť. Najradšej by dudlala aj celú noc v kuse.
Som permanentne nevyspatá, večne vytrhávaná zo spánku, predráždená.

Ked som skúšala prsník jej po kojení nedať viac, tak plakala až tak, že sa prebrala a boli sme hodinu aj dve hore a kočíkovali sa po dome.
Spať v posteli so mnou nechce, mrnčí. Odkojiť ju aktuálne nemôžem, lebo nevie piť z fľaše. Okrem kojenia tekutiny príjíma iba veľmi obmedzene, po lyžičkách (aj to polku vypľuje).

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neskúšali ste dojčiť poležiačky? Dcérka by tak zaspala a aj Vy by ste mohli spať. To je moja osobná skúsenosť, nemôžem si to vynachváliť. Je mi jedno koľkokrát je hore, lebo iba dám prsník a spím ďalej. Tiež do pol roka bol synček bezproblémový, ale potom zuby, separácia - zvykne sa to pokaziť v tomto období.

Je to zasa nejaké obdobie, ale ak Vás vyčerpáva je fakt dôležité ho riešiť. Lepšie by Vám vedel povedať spánkový poradca. Neviem či aj uspávate prsníkom. Možno zmeniť spánkovú asociáciu, to je uspávať nosením či hladkaním? Ale možno to nebude fungovať. Teraz Vás dcérka potrebuje viac a evidentne chce ako upokojenie prsník. Nebude to tak trvať naveky, svetlo na konci tunela určite existuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas