Ako riešiť problémy s kakaním skoro trojročnej dcérky?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 2 roky a 9 mesiacov. Od februára chodí viac menej úspešne na šerblík na malú potrebu. S kakaním má problém, to robí trucovito do nohavíc. Niekedy sa jej podarí do šerblíka a za to ju odmeníme potleskom a ováciami.

Žiaľ, viac sa stretávam s neúspechom. V posledných dňoch sme si všimli, že ona to hovienko asi vťahuje späť. Sadne si, pokrčí nohy, oprie v lakťoch a tlačí. Keď jej poviem, aby išla na šerblík, tak nie a nie. Vydáva pri tom hlasné zvuky ako šelma wáa wa. Potom sa postaví ako nič. Niekedy tam je hovienko, ale väčšinou len fľak. Preto si myslím, že to vtiahne späť.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ide o zadržiavanie stolice. Predškoláci majú často tento problém. Stolicu zadržiava a to čo vidíte na gaťkách je obtekajúca stolica. Väčšinou to vyplýva z negatívneho (bolestivého) zážitku pri kakaní a následného strachu, že to bude bolieť zasa.

Okrem vysvetlenia, že kakať sa musí atď (čo ste určite absolvovali) sú dôležité režimové opatrenia (dostatok tekutín, pohybu, málo pečiva, sladkostí, veľa zeleninky a ovocia s vysokým obsahom vody - rajčiny, uhorky, jahôdky, melón, mlieka na pitie max 150ml/deň) a prechodne (na mesiac) môžete kúpiť prípravok Forlax 4g, ktorý uľahčuje kakanie. Robí pozitívny návyk na kakanie (tým, že stolicu zmäkčí a "nakopne").

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas