Ako riešiť situáciu, keď 2,5 ročné dieťa odmieta piť?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročnú dcéru, ktorá bola do 27 mesiacov dojčená. Od narodenia mám s ňou veľmi veľký problém s pitím tekutín. Vodu po lyžiciach som jej začala dávať cca ako štvormesačnej. Prikrmovať som ju začala po skončení 6 mesiaca. Nikdy veľa nejedla. Zlepšilo sa to až po odstavení.

Ale s tekutinami je to boj od začiatku. Polievky odmieta. Tekutiny sme skúsili všetky chute a farby. Máme veľa druhov pohárikov. Dúfala som, že sa to po odstavení zlepší, ale je to ešte horšie. Niekedy nevypije ani deci tekutín.

Boli sme aj na vyšetrení moču a nič zvláštne sa nezistilo. Pediater nás poslal na krčné, či nie je problém s prehĺtaním. Tiež sa nič nezistilo. Nepomáhajú prosby, sľuby, "úplatky" či spoločné pitie a ani hrozby. Povie len, že nie je smädná a koniec. Sama si môže naliať vodu, či sama si vybrať pohár, ktorý sa jej páči. No ona sa bude akurát tak hrať s vodou, ale nenapije sa. Akoby vôbec nepociťovala smäd.

Rozmýšľam už aj nad psychológom. Má 2,5 a síce rozpráva ale ešte to nieje úplne čistá a jasne zrozumiteľná reč.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa reči týka, určite sa zlepší najmä po nástupe do škôlky, z tohto ohľadu sa nemáte prečo strachovať.

Čo sa týka tvrdohlavosti pri pití, tam si tiež myslím, že pomôže najmä kolektív a to, že bude vidieť, že ostatné detičky pijú v škôlke vodičky, kakao, mliečko atď. Dovtedy je treba s ňou bojovať, ponúkať. V strave preferovať jedlá s vysokým obsahom vody.

Psychológa môžete vyskúšať, myslím, že za to nič nedáte. Veľa šťastia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas