Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako riešiť situáciu, keď 2,5 ročné dieťa odmieta piť?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročnú dcéru, ktorá bola do 27 mesiacov dojčená. Od narodenia mám s ňou veľmi veľký problém s pitím tekutín. Vodu po lyžiciach som jej začala dávať cca ako štvormesačnej. Prikrmovať som ju začala po skončení 6 mesiaca. Nikdy veľa nejedla. Zlepšilo sa to až po odstavení.

Ale s tekutinami je to boj od začiatku. Polievky odmieta. Tekutiny sme skúsili všetky chute a farby. Máme veľa druhov pohárikov. Dúfala som, že sa to po odstavení zlepší, ale je to ešte horšie. Niekedy nevypije ani deci tekutín.

Boli sme aj na vyšetrení moču a nič zvláštne sa nezistilo. Pediater nás poslal na krčné, či nie je problém s prehĺtaním. Tiež sa nič nezistilo. Nepomáhajú prosby, sľuby, "úplatky" či spoločné pitie a ani hrozby. Povie len, že nie je smädná a koniec. Sama si môže naliať vodu, či sama si vybrať pohár, ktorý sa jej páči. No ona sa bude akurát tak hrať s vodou, ale nenapije sa. Akoby vôbec nepociťovala smäd.

Rozmýšľam už aj nad psychológom. Má 2,5 a síce rozpráva ale ešte to nieje úplne čistá a jasne zrozumiteľná reč.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa reči týka, určite sa zlepší najmä po nástupe do škôlky, z tohto ohľadu sa nemáte prečo strachovať.

Čo sa týka tvrdohlavosti pri pití, tam si tiež myslím, že pomôže najmä kolektív a to, že bude vidieť, že ostatné detičky pijú v škôlke vodičky, kakao, mliečko atď. Dovtedy je treba s ňou bojovať, ponúkať. V strave preferovať jedlá s vysokým obsahom vody.

Psychológa môžete vyskúšať, myslím, že za to nič nedáte. Veľa šťastia.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas