Ako riešiť zápchu a odmietanie jedla u štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho štvorročného dieťaťa, ktoré máva opakovane zápchy a odmieta jedlo. Zje iba jogurty, rohlíky, krupicu a detskú výživu.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápcha pri takejto strave je úplne pochopiteľná, treba mu oveľa oveľa viac jedál s vlákninou. Ak nechce nič iné jesť, treba mu dávať z iných zdrojov vlákninu (v lekárni kúpiť).

Veľmi dôležité je aj mäso, ovocie, zelenina - to určite viete. Ak dlhodobo dieťatko nepapá tieto potraviny určite mu chýbajú dôležité vitamíny a minerály a treba ich dopĺňať taktiež + kontrolovať krvný obraz kvôli chudokrvnosti (málo železa).

Motivovať dieťatku k jedeniu treba skúšať rôznymi spôsobmi - obed u babky, s kamarátmi, farebné porcie, detské tanieriky, naporcovať zaujímavo jedlo na tanierik.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas