Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako rozpoznám druh kašľa u 6 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
8. mar 2019

Dobrý deň,

mám 6 mesačné dieťa a neviem rozpoznať, či má vlhký alebo suchý kašeľ. Dieťa ešte nevie vykašľať hlieny.

Ako to rozpoznám?

Ďakujem

Dobrý deň,

kašeľ je symptóm, ktorý je u detí veľmi častý pri respiroinfekciách. Je to zároveň dôležitý obranný mechanizmus. Z hľadiska liečby je dôležité vedieť o aký druh kašľa u dieťaťa ide.

Suchý kašeľ – bez sekrétu – býva väčšinou v počiatočnom štádiu respiroochorenia. Sliznica hrdla býva suchá, podráždená, kašeľ je vtedy dráždivý, v horších prípadoch taký úporný, že môže dieťa vyčerpávať, nedovolí mu pokojne spať, môže ho až napínať na vracanie.
Vtedy je dobré podať lieky na utíšenie kašľa - antitusiká, čistiť nos fyziologickým roztokom, zabezpečiť zvýšený prínos tekutín.

Ukážka, ktorú som pre Vás našla na internete:

https://www.youtube.com/watch?v=tRVtcUHfJK0

Vlhký kašeľ - môže byť na začiatku ochorenia, alebo doňho "prechádza" kašeľ suchý, väčšinou máva dieťatko zároveň nádchu. Zatekajúce hlieniky dráždia nosohltan, kašeľ je produktívny, "odkašliava", niekedy až vykašliava hlieny, pri hojnom zatekaní môže dochádzať taktiež k vracaniu hlienov. Je potrebné poriadne fúkať noštek (odsávať), ošetrovať sliznicu nosa morskou vodou aj dekongestívami, a podávať lieky na vykašliavanie - mukolytiká.

Ukážka, ktorú som pre Vás našla:

https://www.youtube.com/watch?v=FGpPQzWyoFs

Dúfam, že som Vám pomohla a rozdiel budete počuť, aby ste vedeli dieťatku správne pomôcť.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas