Ako sa dá pomôcť 6-mesačnému bábätku pri zápche?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

začali sme s príkrmami u 5,5-mesačného chlapca (inak plné dojčeného) a najprv mal stolicu pravidelne. Potom sa to začalo zhoršovať, až mal len 1 stolicu po 10 dňoch s obrovským plačom a bolesťami.

Počas tých 10 dní bol spokojný, neplakal a mal pravidelne vetry. Naša pediatrička odporučila vlákninu z čakanky, probiotiká a glycerínový čapík v prípade zápchy. Skúšam mu ho podávať každý druhý deň, lebo sa nesťažuje. Má vetry a plače minimálne.

Podľa Vašich odporúčaní mu pridávam 1 - 2 čajové lyžičky olivového oleja do príkrmu. Synovi príkrmy veľmi chutia, avšak zdá sa mi, že cez deň má znížený apetít na mlieko. To potom dobieha večer a v noci a má veľmi veľa vetrov. Vypije denne asi 50 - 100 ml vody. Posledný týždeň mu idú aj predné horné jednotky.

Viem mu ešte nejako pomôcť, aby sa dokázal vyprázdniť sám?

A tiež ma zaujíma psychologický aspekt, či si uvedomuje a spája vyprázdňovanie s bolesťou, resp. či dokáže vyprázdňovanie ovládať alebo to príde na neho samo?

Počas dňa vidno, že tlačí ale potom prestane.

Sú to len vetry?

Ďakujem

Dobrý deň,

už v tomto veku si môže uvdeomiť, že ho kakanie bolí. Nezvykne to byť ešte tak silno fixované ako u batoliat. Aj tak je dôležité, aby ho kakanie nebolelo.

Skúste mu robiť vodovejšie príkrmy a navýšiť príjem vody o ďalších 50 ml/deň.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas