Ako sa diagnostikuje a lieči Sandiferov syndróm?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom ochorenia Sandiferov syndróm.

Ako sa toto ochorenie diagnostikuje a aká je jeho liečba?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je to syndróm pri gastroezofageálnom refluxe, ktorý vyjadruje rôznorodé pohyby dieťaťa, tak nejde o ochorenie ako také.

Ide o komplex "zvláštnych" pohybov, ktoré môžu vyzerať ako záklony, vyvracanie hlavičky, očí, pohyby krku, končatín, ktoré sú prítomné u dieťaťa niekoľkokrát denne, v náväznosti na kŕmenia.

Diagnostika je dôslednou ananmnézou a pediatrickým vyšetrením, prípadne neurologickým vyšetrením s EEG, ak je to nutné.

Liečba je režimovými opatreniami refluxu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas