Ako sa prejavuje alergia na penicilín pri šarlachu a chorobe ruka, nohy, ústa?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň,

dostali sme šarlach a chorobu ruky, nohy, ústa naraz. Dcérka mala iba jeden deň horúčky, zapálené hrdlo a celá je vyhádzaná. Máme Ospen sirup a to je všetko.

Doktor jej nerobil ster z hrdla a ani CRP test. Iba sa pozrel a usúdil, že má tieto 2 choroby. Ospen je penicilinový sirup a ja som na penicilín alergická.

Čo si mám všímať na dcérke, ak by sa aj u nej prejavila alergia?

Okrem vyhádzania, lebo to už je teraz z chorôb.

Ďakujem

Dobrý deň,

šarlach má taký typický klinický obraz, že skúsený lekár "pozrie a vidí". Váš pán doktor nechcel traumatizovať (hlavne dcérku) pre neho zbytočným vyšetrením CRP či výterom hrdielka.

Vyhádzanie by bolo masívnejšie. Nielen na dlaniach a nožičkách, ale najmä na trupe, chrbte, stehienkach. Ak by bola reakcia masívnejšia, dochádzalo by k poruche dýchania (zrýchlený dych), srdiečka (zrýchlený tep). Pôsobila by choro, podľa veku by mohla stonkať, prešednúť. Proste to by ste videli, že už ide to zlého alergického prejavu. Je to však extrémne nepravdepodobné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas