Ako sa prejavuje streptokok v detskom telíčku?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn mal dlhšiu dobu nádchu, kašeľ, bol bez teploty. Už mu to však prešlo. Mne to však stále nedá a bojím sa, že aj keď mu už nič nie je, že možno mal streptokoka.

Sú moje obavy zbytočné, alebo mám zájsť so synom pre istotu na výter a krv?

V noci máva veľa suchých chrastičiek v nose a väčšinou sú zelené. Inak sem tam má zapchatý nos. Nádchu nemá.

Ako sa prejavuje streptokok, keď ho deti v sebe majú a nevieme o tom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ synček neteplotuje, tak ak aj by mal pozitívneho Streptococca z nosa, netreba to preliečovať celkovými antibiotikami. Nanajvýš lokálne Pamyconom do nosa, avšak ani to nebýva úplne nutné, ak nie je žiadna klinika - teploty, výtok z nosa, zápalová aktivita.

Prejavom zápalu a infekcie je okrem iného aj teplota, takže v podstate je to tak, že ak nemá teplotu, akútny zápal v tele nemá.

Takže ešte zhrnutie tak laicky - Streptococca dieťa môže mať vo výtere nosa. Avšak ak nie je zápalová aktivita a iné prejavy ochorenia, nie je vždy nutné preliečenie iba kvôli výteru. Ak je Streptococcus už aj v krvi, tak je vždy prítomná teplota a celkové prejavy ochorenia (či už angína, kašel pri zápale pľúc atď - čo všetko môže Streptococc spôsobovať) a vtedy sa preliečovať určite musí.

Záleží presne aj od druhu Streptococca - či je to pneumoniae, pyogenes (tie spôsobujú ochorenia a preliečujú sa), alebo viridans, mutans (sú bežná flóra - t.j. tieto druhy Streptococca sú v tele prítomné stále.

Dúfam, že som odpovedala pochopiteľne, je to lepšie možno na osobný rozhovor s Vašou pani doktorkou, ktorá Vám to určite vysvetlí, ak ju o to požiadate. Koniec koncov, je to Vaša lekárka, preto by ste jej mali veriť.

A ešte čo sa týka suchých chrastičiek v nose po spánku - zvlhčujte vzduch na noc a zvlhčujte aj sliznicu nosa (izotonická morská voda opakovane vaickrát denne).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas