Ako sa zbaviť moraxelly?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 14 mesiacov a od septembra má problém s moraxellou v nošteku. Od tejto doby využívala 4 antibiotiká. Prvé dve zabrali na 3-4 dni. Potom sa naspäť vrátil hustý soplík a kašeľ. Pri odsávaní sa ťahajú do odsávačky doslova prúdom.

Od konca novembra do konca januára bola malá ok. Začiatkom februára znova ochorela. Najskôr hrozný kašeľ, potom škaredé sople. Pediatrička spravila výter a znova moraxella.

Na moje vyžiadanie sme boli na ORL. Dostali sme znova antibiotiká, do nošteka Pamycon s kyselinou hyalurónovou a dlhodobo užívať Kalobu. Po prvom dni užitia všetkých týchto liekov sa naozaj dcérka zobudila o 50% lepším stavom. Trvalo to len 3 dni. Včera sa sople znova vrátili v plnom rozsahu a a dnes sú znova sfarbené.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

moraxella je baktéria bežne sa vyskytujúca v horných dýchacích cestách. Je potencionálne patogénna, čo znamená,že pri znížení imunity môže spôsobiť celkové systémové ochorenie.

Nepíšete, že by dcérka mala teploty, zdá sa, že Vás trápia najmä husté hlieny. To znamená, že táto baktéria u Vašej dcérky nespôsobuje systémové ochorenie (nemá teploty, vysokú zápalovú aktivitu - CRP a vysoký počet bielych krviniek v krvi), tým pádom je možné, že dcérka bude nosičom tejto baktérie.

Nakoľko ste využívali viaceré antibiotiká (lokálne do nošteka aj celkovo) bez efektu, nie je prospešné ďalšie užívanie antibiotík (nakoľko nadužívanie antibiotík spôsobuje ich rezistenciu do budúcnosti). Na vyšetrení ORL ste boli, predpísali Vám Kalobu, v tej pokojne pokračujte, ak ste ešte nemali Trifed môžete sa poradiť s lekárom, či by Vám neskúsil predpísať aj ten (obsahuje navyše antihistaminikum).

Dôležité je hlieny správne odsávať, aby nedošlo k častej komplikácii nádchy, ktorou je zápal stredného uška. Správny postup na odsávanie hlienov je nasledovný: noštek poodsávať odsávačkou, ale nielen do hĺbky 0,5 cm, ale hlbšie. Najviac hlienov býva v zadnej časti nosovej dutiny, preto katéter odsávačky musí byť zavádzaný do nosa po dolnej stene, oblúkovito smerom nadol až do choány a nie ako sa často robí smerom nahor, pričom sa naráža do stropu nosovej dutiny. Odsávací katéter sa vkladá do nosa bez podtlaku, nakoľko by sa hneď nasal na kožu alebo sliznicu v prednej časti nosovej dutiny a žiaden obsah by neodsal. Až keď je katéter v zadných častiach nosovej dutiny, vtedy treba vyvinúť podtlak a pomalým vyťahovaním katétra odsať hlieny.

Dôležité je aj hygiena izotonickou morskou vodou.

Držím Vám aj dcérke palce!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas