Ako vyzerá správny pitný režim u 6-mesačného bábätka?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka začala nedávno s príkrmami. Do 5. mesiaca som ju len dojčila, no už ju prikrmujem aj umelým mliekom a papá aj príkrmy. Dojčím ju. Odsajem maximálne 5 ml, aj keď to vraj nie je smerodajný údaj. Dávam jej aj vodičku, no po lyžičkách. Občas sa napije z fľašky, no s fľašou má problém, aj keď pije mlieko.

Koľko by mala denne vypiť vody, keď váži asi 6 kg?

Ďakujem

Dobrý deň,

nezameriavajte sa nejakú pomyselnú hodnotu v ml, ktorú by mala vypiť. Vnímajte dcérku, jej potreby a klinický stav. Ak má pravidelne pocikané plienky (aspoň 6x denne), je veselá, čulá, reaguje bežne, psychomotoricky napreduje, nemá suché pery, padnutú fontanelu, nie je ukričaná, nemá tvrdú stolicu - tak je hydratovaná dostatočne.

Pri dojčení a pití UM je voda skôr o budovaní návyku. Do roka stačí, aby dieťa prijímalo maximálne 180 ml denne. V úvode (tam ste) pokojne zopár lyžičiek, pokiaľ nejaví znaky dehydratácie.

Keď bude staršia a aktívnejšia, nebude jej takéto množstvo stačiť. Nateraz je to v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas