Ako zistím, či dcéra už nemá zápal pľúc?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcéra prekonala pred mesiacom zápal pľúc. Zistili jej to na RTG. Dostala antibiotiká Klacid na tri týždne.Boli sme na kontrole, kde ju doktor popočúval.

Je to dostačujúce?

Ako zistím, či je zápal už preč?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zápal pľúc je diagnóza, ktorá má určité klinické prejavy, ale vždy je podložená práve nálezom z RTG. Lieči sa nasadením ATB (vo Vašom prípade Klacid).

Tým, že dcérke sa polepšilo, môžeme vidieť účinnosť antibiotika, dôležité je aj vyšetrenie pediatrom (práve počúvaním zistí, že už nie sú prítomné fenomény typické pre zápal pľúc).

Po určitom časovom období sa niekedy zvykne robiť aj kontrolný RTG snímok (pre porovnanie nálezu), ale nie je to pravidlom. Váš lekár to určite zvážil, nakoľko podľa toho, čo píšete. K liečbe dcérky pristupuje zodpovedne a vyhodnotil, že dcérku nateraz nechce vystavovať ďalšej radiačnej záťaži.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas