Ako zistím, či má dcéra streptokoka?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému mojej 6 ročnej dcéry, ktorá má dlhšiu dobu upchatý nos.

Ako zistím, či má dcéra streptokoka?

Ak nasadí doktorka dcére antibiotiká bez výteru, nemôžu jej ublížiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

či má dcérka Streptococca sa zistí iba pomocou výteru z nosa.

Antibiotiká by mali byť ordinované iba pri bakteriálnych infekciách, nie pri virózach, ktoré často spôsobujú výtok z nosa a upchatý nos.

O ublížení by som nehovorila, skôr ide o to, že ak sa ordinujú antibiotiká tam, kde sa nemali ordinovať, prispieva to k rozvoju rezistencie (neúčinnosti) antibiotík na baktérie a tá je neželaná.

Pretože chceme, aby boli antibiotiká čo najúčinnejšie a to docielime iba tým, že baktérie si nebudú vytvárať rezistenciu na ich pôsobenie.
Teda ich nebudeme predpisovať tam, kde nie sú opodstatnené.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas