Ako zlepšiť spánok 16 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zlého spánku mojej dcérky, ktorá má 1 rok a 4 mesiace. Už od narodenia zle spí. Skúšali sme jej nedať v noci piť, ale to veľmi plakala. Takže aj v noci pije umelé mlieko. Skúšali sme ukľudňujúce čaje pre bábätka na noc namiesto umelého mlieko, ale to úplne odmietala. Vyžaduje len umelé mlieko.

Skúšali sme prírodné kvapky Camilia a Sedalia, ale ani tie nezaberajú. Dcérka od narodenia spí iba dve hodny denne a je viac a viac vyčerpanejšia.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tak dávajte v noci umelé mliečko, zbytočne ju nestresujte tým, že jej ho nedávate a zhoršuje sa jej spánok. Treba porozmýšlať aj nad aktivitami pred spánkom - vhodné je pokojné čítanie rozprávky, nejašiť sa pred spánkom, 2 hodiny pred spaním nejesť, na večeru je vhodná mliečna kaša.

Pre 16-mesačné dieťa je cez deň 2 hodinový spánok úplným nadštandardom by som povedala. Niektoré deti v tomto veku spia cez deň len okolo 30-45 minút.

Ak myslíte že dokopy aj s nocou spí 2 hodiny tak to je naozaj problém, na svoj vývin potrebuje spať oveľa oveľa viac.

Ak je táto situácia dlhodobá, treba zvážiť detského psychiatra , ktorý občas dieťa nastaví na lieky (na spánok), dieťa sa trošku naučí lepšiemu režimu a po vysadení liekov mu režim zostane.

Nie je to časté, ale v praxi sa stretávame aj s nutnosťou takéhoto postupu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas